Przejdź do treści
Jak przebiega montaż drzwi zewnętrznych?

Jak przebiega montaż drzwi zewnętrznych?

mężczyzna montuje drzwi

Drzwi zewnętrzne są narażone na bardzo częste i intensywne użytkowanie. Aby służyły przez długie lata, muszą być nie tylko wykonane z solidnych materiałów, ale również prawidłowo zamocowane. W dalszej części naszego wpisu dowiesz się, jak przebiega montaż drzwi zewnętrznych.

Montaż drzwi zewnętrznych: najważniejsze etapy

  • Montaż drzwi zewnętrznych wymaga zastosowania wielu narzędzi (m.in. poziomica, młotek, wkrętarka, kątownik, pistolet do silikonu itd.) i akcesoriów (m.in. kotwy montażowe, kliny drewniane, pianka montażowa, taśma montażowa itd.). Musisz je wszystkie przygotować, zanim przystąpisz do działań.
  • Przed osadzeniem drzwi wejściowych należy określić rodzaj ścian w danym budynku. Odpowiednie usytuowanie skrzydła zależy od tego, czy masz do czynienia ze ścianą jedno-, dwu- czy trzywarstwową.
  • Dokładnie sprawdź wymiary otworu przygotowanego do montażu ościeżnicy ze skrzydłem zewnętrznym. Dla prawidłowego i swobodnego przymocowania futryny, każda ze stron otworu powinna mieć o ok. 1-1,5 cm większy wymiar. Sam otwór powinien być otynkowany, oczyszczony, zagruntowany, a także suchy i równy.
  • Na początku odbywa się wstępny montaż ościeżnicy. Umieszcza się ją w otworze i unieruchamia przy pomocy drewnianych klinów. Następnie trzeba zweryfikować jej położenie, korzystając z poziomicy. Trzeba sprawdzić m.in.: czy każda z krawędzi ma dostateczny pion i poziom, czy położenie jest odpowiednie, a skrzydło otwiera i zamyka się prawidłowo. Zwróć uwagę także na pracę zamków i rygli. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy z funkcjonowaniem drzwi, trzeba dokonać niezbędnych prac korekcyjnych. Jeśli proces weryfikacji przebiegnie prawidłowo, można przejść do kolejnego etapu.
  • Właściwy montaż ościeżnicy. Na tym etapie nawiercane są dziury w ścianie, w których następnie osadza i dokręca się kotwy. Umieszczone są w bocznych krawędziach futryny i w górnej krawędzi.
  • Konieczne jest też usztywnienie całej konstrukcji z zastosowaniem listew rozporowych, umieszczanych pomiędzy wewnętrznymi bokami futryny. Następnie mocowany jest próg skrzydła.
  • Po usztywnieniu konstrukcji można przejść do aplikacji pianki montażowej (wcześniej należy zabezpieczyć ościeżnicę taśmą malarską). Pianką wypełnia się przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a murem.
  • W końcowym etapie trzeba już tylko osadzić ponownie drzwi na zawiasach ościeżnicy, usunąć nadmiar pianki montażowej, drewniane kliny i taśmę malarską. Należy też zamontować szyldy i klamkę.