Przejdź do treści
Podział okien ze względu na okucia

Podział okien ze względu na okucia

przesuwne okna

Dobór odpowiednich okien to jedna z ważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, wykańczając albo remontując dom czy mieszkanie. Oprócz dostępu do światła słonecznego i świeżego powietrza zapewniają też izolację akustyczną i termiczną oraz ochronę mienia i zdrowia. Jednym z kryteriów, na które dobrze zwrócić uwagę, są okucia. Jakie są ich rodzaje i jakie znaczenie ma dobór każdego z nich?

Co to są okucia okienne i jakie mają znaczenie?

Odwiedzając sklep ze stolarką drzwiową i okienną, wiele osób nie ma pewności, jakie produkty będą dla nich najlepsze. Wśród okien dużą popularnością cieszą się między innymi okna PCV, jednak mało kto mówi o okuciach. Nazywamy nimi system zawiasów i elementów ryglujących, które są rozmieszczone po każdej stronie obwodu. Odpowiadają za poprawne umocowanie skrzydła w ramie. W związku z tym okucia:

  • determinują sposób otwierania okien,
  • zapewniają funkcjonalność,
  • warunkują właściwości eksploatacyjne, na przykład wytrzymałość mechaniczną czy wodoszczelność.

Jakie okucia okienne najlepiej wybrać?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów okuć. Okucia rozwierno-uchylne dają możliwość równomiernego dociśnięcia skrzydła do ramy (są bardzo szczelne). Dużym zainteresowaniem cieszą się też te dedykowanych systemom uchylno-przesuwnym, ponieważ po otwarciu nie zabierają dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu. Oprócz tego okna mogą być również wyposażone w:

  • okucia do systemów przesuwnych, które są odporne na działanie opadów i silnego wiatru, a do tego bardzo szczelne,
  • okucia do systemów podnoszono-przesuwnych, które mają solidną konstrukcję i sprawdzą się głównie w przypadku okien tarasowych,
  • okucia o podwyższonej odporności na włamanie, czyli o dobrej klasie antywłamaniowej, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia.