Przejdź do treści
Jak dbać o okna aluminiowe?

Jak dbać o okna aluminiowe?

uchylone okno aluminiowe

Dobór odpowiednich okien do budynków mieszkalnych i użytkowych jest niezwykle ważny. To przede wszystkim od nich jest uzależniony poziom izolacji akustycznej i termicznej. Oprócz tego zapewniają dostęp do światła słonecznego i świeżego powietrza i stanowią ochronę życia i mienia. Dużą popularnością cieszą się okna aluminiowe. Jak o nie dbać, aby dobrze spełniały swoje funkcje?

Czym najlepiej myć okna z aluminium?

Wybór odpowiednich okien do mieszkania czy biura nie jest prosty. Właśnie dlatego zastanawiając się, czy lepiej wybrać okna z PCV, czy może z aluminium, warto zasięgnąć porady specjalisty. Niezależnie od decyzji niezwykle istotne jest, aby o nie odpowiednio dbać. Mowa tutaj przede wszystkim o myciu. Jeśli chodzi o omawiane okna aluminiowe, to są to elementy odporne na czynniki pogodowe, a ich pielęgnacja jest prosta. Wystarczy wilgotna szmatka.

W razie potrzeby zastosowania preparatu należy pamiętać, aby środek nie miał właściwości żrących. W większości przypadku odpowiednia będzie woda z mydłem albo z płynem do naczyń. Jeżeli natomiast okna dawno nie były myte albo są na nich uporczywe zabrudzenia, można użyć nafty lub specjalnych środków dedykowanych do aluminiowych profili.

Jakie zabiegi konserwujące przeprowadzać przy oknach aluminiowych?

Mycie okien z aluminium nie wystarczy, aby zachować je w dobrej kondycji. Niezbędne są też prace konserwacyjne, które należy przeprowadzać raz do roku, najlepiej przed zimą. Jedną z ważniejszych kwestii jest smarowanie uszczelek preparatem chroniącym przed korozją.

Takie okna wymagają też weryfikowania stanu technicznego elementów ruchomych. W razie potrzeby trzeba wyregulować zawiasy. W innym przypadku okno nie będzie się dobrze domykało. Wspomniane podzespoły z czasem mogą ulec zużyciu. Wówczas niezbędna będzie wymiana na nowe.