Przejdź do treści
Jakie drzwi sprawdzą się we wnętrzach?

Jakie drzwi sprawdzą się we wnętrzach?

drzwi

Oddzielają pomieszczenia, dzielą przestrzeń na strefy oraz są gwarancją prywatności. Mowa oczywiście o drzwiach, które stanowią kluczowy element wyposażenia wnętrz. Ich zakup to inwestycja na lata, dlatego powinien być dokładnie przemyślany. Drzwi wewnętrzne, choć pełnią głównie praktyczne funkcje, muszą pasować do wystroju wnętrza. Jak je dobierać? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wewnętrznych i wybierz model szyty na miarę swoich potrzeb.

Kryteria doboru drzwi wewnętrznych

Na rynku znajdziesz wiele modeli drzwi. Wybierz takie, które odpowiadają Ci wizualnie oraz które będą dopasowane do wielkości Twoich pomieszczeń. Jeżeli chcesz zaoszczędzić miejsce, postaw na drzwi harmonijkowe lub przesuwne. Jeśli jednak bardziej odpowiadają Ci drzwi skrzydłowe, wybierz odpowiednie skrzydło – lewe lub prawe. Poza tym postaw na drzwi wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na zniszczenia. Pod uwagę weź również ich izolację akustyczną. Jeśli masz małe dzieci, wybieraj modele wykonywane z materiałów, które łatwo utrzymać w czystości. Pamiętaj też, by ich klamki nie miały ostrych zakończeń.

Jak dopasować drzwi do stylu wnętrza?

Estetyka drzwi ma nie mniejsze znaczenie niż ich walory użytkowe. Skrzydła najczęściej stanowią uzupełnienie aranżacji, ale niekiedy mogą także pełnić funkcję dekoracji, która dodaje charakteru. Wybierać możesz spośród modeli przylgowych i  bezprzylgowych. Te pierwsze po zamknięciu przylegają do futryny, ale wyraźnie odcinają się od ściany. Te drugie z kolei tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę, dzięki czemu sprawiają wrażenie, jakby zlewały się ze ścianą. Kiedy je wybrać? Skrzydła bezprzylgowe wybierz wtedy, gdy chcesz nieco ukryć przejście lub dodać wnętrzom przestronności.

Przy wyborze drzwi ważny jest również ich kolor. Miej świadomość, że powinien on pasować do koloru ścian, podłogi oraz wyposażenia. Przykładowo jasne odcienie sprawiają, że drzwi stają się tłem aranżacji. W modzie są skrzydła w kolorze bieli, które uspokajają przestrzeń, a dodatkowo optycznie ją powiększają. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się też drzwi drewnopodobne, które pasują do większości stylów aranżacyjnych. Skrzydła w ciemniejszych odcieniach to z kolei domena wnętrz nowoczesnych urządzonych np. w stylu loftowym.