Przejdź do treści
Jak dobrać rolety do wnętrza?

Jak dobrać rolety do wnętrza?

rolety

Rolety spełniają wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim zapewniają ochronę pomieszczeń przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ograniczają też wgląd do pomieszczeń osobom postronnym, co ma szczególne znaczenie w przypadku okien usytuowanych na parterze. Rolety zewnętrzne dodatkowo mogą stanowić zabezpieczenie antywłamaniowe oraz ograniczają hałasy dobiegające z zewnątrz. Z kolei rolety wewnętrzne stanowią istotny element aranżacji wnętrz. W przypadku osłon okiennych stosowanych w pomieszczeniach istotne jest, aby dobrać je adekwatnie do dominującego wystroju. Kilka wskazówek na ten temat w dalszej części naszego wpisu.

Rolety wewnętrzne — istotny element aranżacji wnętrz

Rolety wewnętrzne są obecnie coraz częściej wybierane i stanowią wygodną w obsłudze alternatywę dla tradycyjnych firan i zasłon. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, zapewniając szereg rozmaitych modeli, które różnią się nie tylko specyfiką działania, ale i estetyką. Wśród rozmaitych wariantów dostępne są m.in. modne obecnie rolety dzień-noc, które umożliwiają swobodną regulację stopnia nasłonecznienia wnętrza. Tak naprawdę dobór rodzaju rolety zależy głównie od indywidualnych preferencji użytkowników oraz tego, czy chcesz zdecydować się na montaż inwazyjny, czy też bezinwazyjny (wiele modeli, w tym np. rolety dzień i noc, dostępne są w obu wariantach).

Pod względem aranżacyjnym ważny jest przede wszystkim kolor rolet oraz stopień przepuszczalności promieni słonecznych. Jeśli okna wychodzą na północną stronę, a więc są stosunkowo słabo oświetlone, można zdecydować się na półprzezroczysty materiał w jasnych odcieniach. Rolety nieprzepuszczające światła, najczęściej w ciemnych kolorach, zapewnią przyjemny półmrok w pomieszczeniu nawet w słoneczny dzień. Jeśli oczekujesz od rolet maksymalnego zabezpieczenia przed słońcem, możesz zdecydować się na rolety wykonane z materiału odbijającego promienie, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza. Z kolei w oknach wychodzących na południe doskonale sprawdzą się rolety w barwach intensywnych.

Oczywiście wiele zależy też od wystroju danego wnętrza. Jeśli nie lubisz eksperymentów wnętrzarskich, możesz zdecydować się na gładkie rolety w stonowanych kolorach lub urozmaicone delikatnym wzorkiem. W tym przypadku sprawdzą się odcienie białego, czarnego, szarości, kremowe czy beżowe, gdyż najlepiej wpasują się w wystrój praktycznie każdego pomieszczenia. Jeśli jednak chcesz, by osłony okienne rzucały się w oczy i stanowiły istotny element aranżacyjny, możesz wybrać nieco żywsze barwy lub ciekawe wzory. Jedno jest pewne, bez względu na to, jakie efekt aranżacyjny chcesz uzyskać, w naszej ofercie z całą pewnością znajdziesz rolety dostosowane do twoich potrzeb. Zapraszamy!