Parowanie szyb jest częstym zjawiskiem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jakie są tego przyczyny?
Parowanie okien od strony wewnętrznej
Zaparowane okna od strony pomieszczenia związane są z nadmiarem wilgoci w powietrzu, który na skutek różnicy temperatur skrapla się na zimnych szybach. Problemem nie jest sporadyczne zaparowanie okien podczas gotowania, kąpieli lub suszenia prania. W takim wypadku wystarczy lekko przewietrzyć pomieszczenie, aby para zniknęła wraz z nadmiarem wilgoci. W dobrze wentylowanych pomieszczeniach para ustąpi szybko nawet bez wietrzenia. Problem pojawia się, gdy wentylacja zawodzi. Należy wtedy sprawdzić przewody kominowe. Jeśli wentylacja jest odpowiednia, poza wietrzeniem można zastosować inne metody: zamontować nawiewniki, rozszczelnić okna, włączyć wyciąg lub okap, a także zakupić pochłaniacze wilgoci. Nie warto bagatelizować nadmiernego parowania okien: jest to objaw wysokiej wilgotności, która może doprowadzić do powstania pleśni, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia.
Parowanie szyb od zewnątrz
Para na zewnętrznych szybach jest naturalnym procesem fizycznym, który pojawia sie często wiosna i jesienią. Powoduje ją wysoka wilgotność powietrza i nocne spadki temperatury. Zwiększone parowanie powoduje roślinność wokół budynku i znikomy ruch powietrza. Nie jest to jednak powód do niepokoju.
Parowanie między szybami
Pary pojawiającej się między szybami nie wolno bagatelizować, ponieważ jest to oznaka rozszczelnienia pakietu okiennego. Oznacza to, że okno straciło większość właściwości termoizolacyjnych i nie spełnia już swojej funkcji. Niezbędna jest wtedy pomoc fachowca. Parowanie okna między szybami powoduje również nieestetyczne zacieki, których nie można w żaden sposób wyczyścić. Wpływa więc to na pogorszenie walorów estetycznych i przejrzystości okna.